Cemal Canpolat, İstanbul İl Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı: İstanbul’u alacağız, Türkiye’yi alacağız, Cumhurbaşkanlığı’nı alacağız

Cemal Canpolat, CHP İstanbul İl Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Canpolat, “İstanbul’u alacağız, Türkiye’yi alacağız, Cumhurbaşkanlığı’nı alacağız. Yılgınlık yok, suskunluk yok, korkaklık yok. Bize oy veren 25 buçuk milyon adına direnmeye, mücadele etmeye, onların onurunu korumaya hazır mısınız? 25 milyon oy veren yurttaşlarımızın her birine saygılar sunuyorum. Bu düzeni değiştireceğiz. Emeğin, yoksulun, işçinin düzenini kuracağız. Bu düzeni değiştirmeye hazır mıyız?” dedi.

Canpolat, partilileri saat 18.00’de il binası önünde toplanmaya çağırmıştı. Burada konuşma yapan Cemal Canpolat, CHP İstanbul İl Başkanlığı için aday olduğunu il başkanlığı önünde açıkladı. Canpolat, “Bu çınarın gölgesinde Türkiye’nin ötekilerine, farklı düşüncede olanlara, bizim gibi düşünmeyenlere, tıpkı Cumhuriyet’in kurulduğu gün gibi herkesin yeniden bu ulu çınarın altında toparlanmasının mücadelesini vereceğiz” diye konuştu.

Cemal Canpolat’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Artık yeniden ayağa kalkma zamanının geldiği CHP örgütü, ayağa kalkmaya hazır mı? Bu saltanat düzenini yıkmaya hazır mı? Parti içerisinde barışı, sevgiyi yeniden yeşertmeye hazır mı? Belediye başkanlarının, il başkanlarının, ilçe başkanlarının, merkez yöneticilerin, bütün örgütün, sahipsiz olan örgütün, kimsesiz olanlarla birlikte barış içinde yeniden ayağa kalkmaya hazır mıyız?

“CHP’de çaycılık yapma görevi de verilse biz bu görevi yapmaya hazırız”

Buraya, il başkanı oldunuz, neden bir daha oldunuz sorusu sorulmadan önce kendim cevap vereyim; CHP’de görev verilir, ihtiyaç duyulduğu anda CHP’nin herhangi bir alanında ilçe yönetiminde, ilçe başkanlığında, komisyonda CHP’de çaycılık yapma görevi de verilse biz bu görevi yapmaya hazır olduğumuzu söylemek istiyorum.

Kongreyi aldığımızın ikinci günü, partimizin en az oyu alan, dışlanan, itilen, Anadolu’nun her tarafından gelen, en çok işsizin olduğu Sultanbeyli’ye gittik. Paşabahçe işçilerinin grevine katıldık. İşçilerle, emekçilerle beraber grev dayanışmasında, sahipsizlerin yanında yer aldık mı? Aldık.

“Kürtlerin yok sayıldığı, Sur olaylarının olduğu dönemde Diyarbakır’a gittik”

Arada bir hafta geçtikten sonra Türkiye’de itilen, sahipsiz, yalnız bırakılan, doğu, güneydoğunun öteki sayıldığı Kürtlerin yok sayıldığı bir dönemde 120 kişilik bir heyetle hem de Sur olaylarının olduğu dönemde Diyarbakır’a birlikte gittik mi? Biz o gün Diyarbakır’a gittiğimizde rahmetli Tahir Elçi’yi ziyaret ettikten sonra Diyarbakır Valiliği’ne gidip brifing aldık. Onun arkasından gidip Sur’da 35, 40 gün Sur’a giremeyen yurttaşlarımızla barış türkülerini söyledik.

“Ekrem İmamoğlu’nun elini kaldırıp büyükşehir belediye başkan adayı yaptık”

İstanbul’da hızla bir AKP baskısının hem aşağıda yerel yönetimler baskısının en etkili olduğu dönemde o gün biz İstanbul’da kimsenin tanımadığı bir küçük belediye başkanı olan, şu anki Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nu, Kadir Topbaş görevden alındıktan sonra elini kaldırıp büyükşehir belediye başkan adayı yaptık mı? Biz o gün gördük bunları.

Genel Başkanımız, milletvekillerimiz tutuklandığında Ankara’da bir tek eline pankart alarak bu ülkede bütün sahipler, bütün hukuk mağdurları, yalnız bırakılanlar için adalet pankartını alarak dünyanın Gandi’den sonra en büyük yürüyüşünü Ankara’dan İstanbul’a kadar o büyük yürüyüşü, Adalet Yürüyüşü’nü yaptık mı? 

“Genel Başkanımıza saldırarak, itibarsızlaştırarak, CHP’ye yeni bir şey yapamazsınız”

CHP’yi öyle kimse yandaş televizyonlara el sallayarak, parmak göstererek tepeden kimse CHP’yi dizayn edemez. Bir yenileşmeye ihtiyaç var mı? Elbette var. Yeni kadrolara ihtiyaç var mı? Elbette var. Mustafa Kemal Atatürk’ün koltuğunda oturan Genel Başkanımıza saldırarak, itibarsızlaştırarak, siz CHP’ye yeni bir şey yapamazsınız. Biz bu yenileşmeyi birlikte yapacağız.

CHP, yönetiminde olacaksın, 20 yıl bir tek şeye muhalefet etmeyeceksin… 20 yıl bir tek şeyi eleştirmeyeceksin, 20 yıl bir kez önseçim demeyeceksin, önseçim kaldırıldığında kaldırılması için el kaldıracaksın, 20 yıldır 45 il başkanını son seçimde 45 il başkanı aday olduğunda bunun 40 tanesini milletvekili listelerine koymayacaksınız… Hangi değişimden hangi tavrı koydunuz bu örgütün lehine?

“Siz bu mücadeleye hazır mısınız?”

Daha dün seçimden önce söylenenlerle seçimden sonra tersini yaptığı, yaşamın her alanında işçinin, emeklinin, yoksulun, sahipsizin mağdur olduğu, evine ekmek götüremeyen işsizler için, torununa harçlık veremeyen emekliler için aday oldum. Bunların haklarını ayağa kaldırma için sizinle birlikte mücadele etmeye geldim. Siz bu mücadeleye hazır mısınız?

CHP’nin İstanbul adayını, Sayın İmamoğlu’nu belediye başkanı yapmaya hazır mısınız? İstanbul’u alacağız, Türkiye’yi alacağız, Cumhurbaşkanlığı’nı alacağız. Yılgınlık yok, suskunluk yok, korkaklık yok. Bize oy veren 25 buçuk milyon adına direnmeye, mücadele etmeye, onların onurunu korumaya hazır mısınız? Eksiklerimiz, yanlışlarımız oldu ama bu dönem sisteme, düzene karşı mücadele verilen bir dönemdir. Bu düzeni değiştireceğiz. Emeğin, yoksulun, işçinin düzenini kuracağız. Yeniden İstanbul’da başlayarak partideki sevgisizliği ortadan kaldıracağız. Partimizi yeniden bir büyük aile, büyük çınarın gölgesi altına herkesi toplayacağız. Dışarıya vereceğimiz bir tek kişi yok. Kırıp dökeceğimiz bir tek kişi yok. Partinin tamamını kucaklayacağız, dışarıda kalanlar kucaklayacağız. Sevgiyi, başarıyı, emeği öne koyacağız, liyakati öne koyacağız ve CHP’de kavga dönemini bitireceğiz, yeniden CHP’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün yedi düvele karşı savaştığı tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyacağız. Mücadelesini yürüteceğiz. İyi ki geldiniz, güç verdiniz.”

Ne olmuştu?

Cemal Canpolat, değişimcilerin adayı Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik ile yarışacak. Cemal Canpolat, 2017’de 25 ilçe başkanlığının desteğini alarak CHP İl Başkanlığı’na seçildi. 17 Ocak 2018’deki kongrede kaybeden Canpolat, görevi Canan Kaftancıoğlu‘na devretti. Canpolat o kongrede 318 delegenin oyunu aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x