“Deprem bölgesinde mağazaların yarısı kapalı”

Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) yaptığı ankete göre depremler nedeniyle Şubat ayında markaların yüzde 94’ünün müşteri trafiği azalırken, adet satışlarında da düşüş oldu.

11 ilde ağır yıkıma ve 50 bini aşkın insanın hayatına mal olan Kahramanmaraş merkezli depremler organize perakende markalarının Şubat ayı cirolarını da etkiledi. BMD’ye üye markaların yüzde 87’sinin şubat ayı cirosu ocak ayına göre geriledi.

BMD Başkanı Sinan Öncel, BMD üyesi markaların afetten etkilenen bölgede faaliyet gösteren yaklaşık bin 500 mağazasından yarısının halen kapalı olduğunu aktardı.

Markaların bir yandan afetzedelere yardıma odaklanırken bir yandan da kapanan mağazaların yeniden faaliyete geçirilmesi için çalıştıklarını dile getiren Öncel, “Deprem etkisiyle Şubat ayında ülke genelindeki mağazalarımızın müşteri sayısı, adet satışı ve cirolarında önemli düşüşler oldu. Depremin perakendeye etkisini üyelerimiz arasında yaptığımız ankette net bir şekilde görünüyor. Ankete göre Ocak ayına oranla Şubat’ta üyelerin yüzde 94’ünün müşteri sayısı azaldı. Yine aynı dönemde üyelerimizin yüzde 86’sının adet satışlarında, yüzde 87’sinin de cirolarında gerileme oldu. Ortalamada yüzde 20-25 civarındaki ciro kaybının Mart ayında kısmen toparlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

143 çalışan yaşamını yitirdi

BMD Başkanı Sinan Öncel, Türkiye’nin 6 Şubat’ta benzerine az rastlanan iki büyük depremle sarsıldığını hatırlattı. Depremlerde BMD üyesi markaların çalışanlarından 143’ünün hayatını kaybettiğini, 242’sinin yaralandığını bildiren Öncel, depremzedelerin geçici barınma sorununun çözümü için özellikle konteyner ve prefabrik konutlara ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

22 Mart itibarı ile 160 konteynerin sevkiyatını tamamladıklarının dile getiren Öncel, “Her gün yaklaşık 10 konteyneri bölgeye sevk ediyoruz. Bir bölümü AFAD’a nakdi bağış olmak üzere toplamda 500 konteyneri afetzedelerimizin kullanımına sunacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir