Erkan Baş: İttifaka zarar vermeme yaklaşımıyla seçimlere katılacağız

Türkiye İşçi Partisi (TİP)Genel Başkanı Erkan Baş, emek ve özgürlük ittifakı ile muhalefete “zarar vermemeyi esas alan bir yaklaşımla” seçimlere katılacaklarını açıkladı.

HDP, kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçimlere gireceğini açıklamış, Emek ve Özgürlük İttifakı’na da parlamento seçimlerinde bu parti çatısı altında ortak liste önermişti. İttifakta yer alan TİP, belli şehirlerde kendi logo ve adaylarıyla, bazı şehirlerde Yeşil Sol Parti listelerinden gireceğini duyurmuştu. Erkan Baş, sosyal medya hesabından bir mektup paylaşarak konuyla ilgili görüşlerini aktardı. 

“Bizim yoldaşlığımız da dayanışmamız da köklüdür”

Erkan Baş’ın “Sevgili arkadaşlar, Bizim yoldaşlığımız da dayanışmamız da köklüdür. Kolay kolay yıkılmaz. Sizlerle, belki az konuştuğumuz için oluşan soru işaretlerine dair kaleme aldığım mektubu paylaşmak istiyorum. Gönlünüz ferah olsun. Birlikte direndik, birlikte kazanacağız!” ifadelerini eklediği mektubu şöyle:

“Saray rejimine karşı mücadele, bütünlüklü bir özgürlük mücadelesidir. Bunun bir yanı da cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların özgürlüklerine kavuşmasıdır. Bunu henüz başaramamış olmanın yükü omuzlarımızdayken, hukuksuz biçimde tutsak edilmiş yoldaşlarımızla herhangi bir tartışmaya girmek siyasal kültürümüze ve anlayışımıza aykırıdır.

Dolayısıyla bu açıklama asla bir cevap değildir. Tek amacı ilerici kamuoyunu, oluşan kaygılar hakkında bilgilendirmektir. Böyle görülmesini özellikle rica ediyorum.”

“Yeşil Sol Parti’nin herhangi bir ilden çekilmesi yönünde talebimiz olmadı”

“İttifakın kazandığı mevzileri riske atan tutum ve girişimlerden uzak durduklarını” belirten Baş, şu ana kadar kurulların yürüttüğü müzakerelere dair bilinmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

“Partimizin Yeşil Sol Parti listelerinden sayı, sıra, kontenjan gibi herhangi bir talebi olmamıştır.

Partimizin Yeşil Sol Parti’nin herhangi bir ilden çekilmesi yönünde talebi olmamıştır.

Partimiz, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van’ın da dahil olduğu bir dizi ilde seçime girmeyeceğini müttefikleriyle paylaşmıştır.

“Milletvekili çıkarma şansının taraflar için riskli olduğu…”

Partimiz, iki partinin seçime girmesi halinde milletvekili çıkarma şansının taraflar için riskli olduğu Aydın, Bursa ve İzmir’in birer bölgesi, Kocaeli ve Manisa’da seçime girmeme ve Yeşil Sol Parti’ye oy çağrısı yapma eğilimini müttefikleriyle paylaşmıştır.

Partimiz, yasalar gereği seçime katılmak zorunda olduğu en az 41 ilin belirlenmesinde de sadece Yeşil Sol Parti’ye değil, diğer muhalefet güçlerine de zarar vermemeyi esas almıştır.

Bu iller ve seçim bölgeleri dışında kalan bölgeler için hem ülkemizin hem de emek ve özgürlük ittifakının çıkarlarını azamileştiren ve müttefiklerin birbirine zarar vermeyeceği formüller titizlikle çalışılmaktadır. Emin olunmalı ki, partimiz yalnızca milletvekili çıkarma potansiyeli gördüğü illerde, ittifakımıza ve hatta muhalefetin hiçbir bölmesine zarar vermemeyi esas alan bir yaklaşımla seçimlere katılacaktır.”TIKLAYIN I Gültan Kışanak’tan TİP eleştirisi: Ortak listede olmayacaksa bu seçim ittifakı değil, tek oyu bile heba etmeye kimsenin hakkı yok

TIKLAYIN I Emek ve Özgürlük İttifakı seçime aynı çatı altında girecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir