Fatih Erbakan, neden Cumhur İttifakı’na katılmadı?

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmama kararına ilişkin olarak, “AK Partililere bakarsak Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini ziyaret etmesini istedi. Mustafa Destici’yi parti binasında ziyaret eden Erdoğan, Erbakan’a Binali Yıldırım’ı gönderdi. Bu, YRP’lileri öfkelendirdi. Kimi YRP’liler ‘Erdoğan’ın Hüda Par lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ile fotoğrafı var, bizim liderimizle yok’ diyor. YRP’liler milletvekili ya da bakanlık istemediklerini söylüyor. Ancak Erbakan’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olmasının kalplerinden geçtiğini saklamıyorlar. YRP’lilere göre AK Parti, ‘Bizim listelerimizde seçime girin’ dedi. YRP, teklifi reddetti.” değerlendirmesini yaptı. 

Saymaz yazısında, “Yeniden Refah Partisi (YRP) dün Cumhur İttifakı’na katılmayı reddetti. YRP lideri Fatih Erbakan, seçime bağımsız olarak gireceklerini ve kendisinin cumhurbaşkanı adayı olacağını ilan etti. Halbuki YRP ile AK Parti’nin uzlaşmaya vardığı sanılıyordu. YRP’nin Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’daki “aile bütünlüğünü bozucu maddelerin ayıklanması” önerisi de dahil, 30 maddelik şartnamesine AK Parti “Evet” demişti. Hatta eski Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla maddeler yeniden yazıldı. YRP Merkez Yürütme Kurulu, kendi amblemiyle pusulada yer almak kaydıyla Cumhur İttifakı’na katılmaya karar verdi. İddiaya göre Erbakan dün AK Parti ile kritik bir görüşme yaptı. Yıldırım ve eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de bulunduğu öne sürülen görüşmede uzlaşma sağlanamadı. Erbakan, basının huzuruna çıkıp kararını açıkladı.” ifadesini kullandı. 

Saymaz şunları kaydetti:

“YRP’liler kararı o an öğrendi. Neden mi uzlaşılamadı? AK Partililere bakarsak Erbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini ziyaret etmesini istedi. Mustafa Destici’yi parti binasında ziyaret eden Erdoğan, Erbakan’a Binali Yıldırım’ı gönderdi. Bu, YRP’lileri öfkelendirdi. Kimi YRP’liler “Erdoğan’ın Hüda Par lideri Zekeriya Yapıcıoğlu ile fotoğrafı var, bizim liderimizle yok” diyor.YRP’liler milletvekili ya da bakanlık istemediklerini söylüyor. Ancak Erbakan’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olmasının kalplerinden geçtiğini  saklamıyorlar. YRP’lilere göre AK Parti, “Bizim listelerimizde seçime girin” dedi. YRP, teklifi reddetti. Bir YRP’li şunları söylüyor: “Kendi amblemimizle girdiğimiz zaman AK Parti tabanından bize kaçış olacak diye korktular. Bir korkuları daha var. Araştırma yapmışlar ve şöyle demişler: Bunlar kendilerine oy verecek, cumhurbaşkanlığında bize vermeyecek.”YRP’liye “Taban tepkisi nasıl?” diye sordum. “Kararın açıklandığı andaki çığlıklara baktığımız zaman belli ki çok mutlu oldular” diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir