Ford, yıllık 500.000 elektrikli kamyon üretmeyi planlıyor

Ford (NYSE:F), Cuma günü yaptığı açıklamada, Batı Tennessee’de inşaatı devam eden BlueOval City kompleksinde yılda 500.000’e kadar elektrikli kamyon üretmeyi planladığını duyurdu. Şirketin planının bir parçası da 2026 yılı sonuna kadar yılda 2 milyon araçlık küresel bir elektrikli araç üretim kapasitesine sahip olmak.

BlueOval City, Ford’un Project T adını verdiği yeni nesil F serisi elektrikli pikabının çeşitli versiyonlarını bir araya getirecek. Tesiste ayrıca yılda yarım milyon elektrikli araç tedarik etmeye yetecek yaklaşık 40 gigavat-saat değerinde hücre üretme kapasitesine sahip bir batarya tesisi de bulunacak.

Ford, BlueOval City’nin geleneksel bir montaj tesisinden %30 daha küçük bir genel montaj ayak izine ve daha yüksek bir üretim kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Mevcut otomobil fabrikalarının çoğu, yılda 250.000-300.000 araç üretecek şekilde tasarlanmıştır.

Ford ve batarya ortağı SK On, BlueOval City kompleksini geliştirmek için 5,6 milyar dolar yatırım yapıyor. Ford’un Model E iş biriminde bu yıl için 3 milyar dolarlık düzeltilmiş FAVÖ zararı öngörmesinin nedeni, elektrikli araç (EV) platformlarının geliştirilmesi ve EV ve batarya montaj tesislerinin inşasıyla ilgili maliyetler.

CFRA analistleri, Ford’un bu yıl elektrikli araç işinde büyük bir zarar öngörmesi ve saf elektrikli araçlara geçişte karşılaştığı zorluklar hakkındaki düşüncelerini, Perşembe günü müşterilerine gönderdikleri bir notta paylaştı.

“ABD’nin en çok satan ikinci elektrikli araç üreticisinden gelen açıklamanın, endüstrideki bazı çirkin gerçekleri ortaya çıkardığını düşünüyoruz: 1) Tesla dışında hiçbir ABD’li otomobil üreticisinin, kârlı bir şekilde elektrikli araç üretmediğine inanıyoruz ve 2) elektrikli araçların, yakın ve orta vadeli kazançlar üzerinde önemli bir engel oluşturması muhtemel. Dahası piyasaya çıkacak yeni modellerin sayısı göz önüne alındığında, ABD elektrikli araç pazarının yakın gelecekte aşırı doygunluğa ulaşması muhtemel olduğundan satış hacimleri hayal kırıklığı yaratabilir.”

Ford hisseleri Cuma günü piyasa öncesinde %1,40 düşüş gösterdi.

Yazar: Michael Elkins

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir