Fransız tarih dergisinden Cumhuriyet’in 100. yılı için Atatürk sayısı: “Neden hâlâ büyük reformistin mirasına sahip çıkılıyor?”

T24 Dış Haberler

Fransa’da yayın yapan ve tarihi konuları inceleyen Historia dergisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim’de kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlayacak olması vesilesiyle Eylül sayısının merkezine Milli Mücadele’nin Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü aldı.

“Atatürk, yüz yıl önce modern Türkiye’yi kurdu” başlıklı sayının tanıtımında, “Erdoğan Türkiye’si Cumhuriyet’in 100. Yılını kutlarken Historia, ‘Türklerin babası Atatürk’ figürünü inceliyor. Büyük bir reformist olan Atatürk ülkesini Batılı ve Türk ulus devleti olarak dönüştürdü ve modernize etti” denildi.

Historia, “Atatürk, mevcut Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından sorgulanıyor olsa dahi neden hala bu mirasa sahip çıkıldığını anlatan, yetkin uzmanlarca yazılmış aydınlatıcı bir dosya hazırlandı” ifadelerini kullandı. 

Historia dosyanın, “1920 ‘deki aşağılayıcı Sevr anlaşmasından sonra Türk milleti nasıl inşa edildi? Kemal’ in belirleyici politikası neydi? Bu ikonun arkasındaki kişi kimdir?” sorularına yanıt arandığını ifade etti.

Derginin eylül sayısının kapağında Atatürk’ün kalpaklı bir fotoğrafı ve arkasında dalgalanan Türk bayrağı görülüyor. 

Historia’nın hazırladığı dosyada bulunan yazıların başlıkları şöyle:

– Modern Türkiye’nin kurucusu Atatürk

– Kartların efendisi Atatürk

– Anlaşılması gereken kelimeler

– Batıya doğru!

– Kemalist bir triumvirat

– Otoriter Cumhuriyetçi

– Sorumlu ama suçlu değil

– İslam vesayet altına alındı

– Efsanenin arkasındaki …

– Burguba, diğer Atatürk.

– Avrupalılar, enigma Atatürk’le karşılaştı

– Kalıcı olanlar ve değişiklikler

– Bir “Türk yüzyılı” hayali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x