Kahramanmaraş’ta 140 prefabrik iş yerinden oluşan çarşı kuruluyor

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde yapılan prefabrik esnaf çarşılarında son aşamaya gelindi.

İlçede iş yerleri yıkılan veya ağır hasar gören esnaf için her biri 32 metrekarelik olmak üzere toplam 140 prefabrik iş yerinden oluşan çarşılar kuruluyor.

İlçedeki 4 noktada prefabrik çarşı kuruluyor

Afetzede esnafın ekonomik faaliyetlerini sürdürmesi için Karaman Valisi Tuncay Akkoyun’un koordinesinde ilçedeki 4 noktada prefabrik çarşılar kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Batman ile Karaman valilikleri ve Türkoğlu Belediyesi eliyle yürütülen çalışmalarda ilçe merkezi ile Beyoğlu, Şekeroba ve Kılılı bölgelerine 140 prefabrik iş yeri yerleştirildi.

Altyapı çalışmaları büyük oranda tamamlandı

Altyapı çalışmalarının büyük oranda tamamlandığı prefabrik iş yerlerinin kısa zamanda esnafa teslim edilmesi planlanıyor.

“Konteyner kentlerin yapımları sürüyor”

Çadır kentleri büyük oranda tamamladıklarını, konteyner kentlerin yapımlarının da sürdüğünü ifade eden Okumuş, şu bilgileri verdi:

Esnafımız depremde büyük yara aldı. Birçok esnafımızın iş yerleri yıkıldı. Onların para kazanması lazım. Alışverişi tekrar idame etmemiz lazım. Bunun için Türkoğlu ilçesinde her biri 32 metrekarelik toplamda 140 iş yerinden oluşan prefabrik çarşılar kuruyoruz. Bu hafta içinde Kılılı’ya yaptığımız 20 iş yerini esnafa teslim edeceğiz. 20 Beyoğlu ve 20 Şekeroba, 80 tane de Türkoğlu merkezde değişik yerlerde iş yerleri yapıyoruz. İş yerleri için ilçe merkezi ve mahallelerdeki ana yollara yakın, halkın kolayca ulaşabileceği yerleri seçtik.

Faaliyete devam

Okumuş, esnafın gelecekte kalıcı yerlerine taşındığında prefabrik yapıların STK’ler, kadın girişimciler, kooperatifler ve halk eğitim merkezlerine tahsis edilerek faaliyete devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir