Merkez Bankası’ndan İhtiyaç Kredilerine 70 Bin TL Sınırı: İhtiyaç Kredileri Aylık Faiz Oranları Nasıl Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) daha önce kredi faizleri ile ilgili bazı düzenlemeler yapmıştı. Yaptığı düzenlemeler ile bankaların kredi faizlerinin kendi politika faizine yakın oluşmasını sağlayan Merkez Bankası, bu kez de ihtiyaç kredisine yönelik bir talimat yayınladı. TCMB tarafından bankalara gönderilen yeni talimat ile ihtiyaç kredilerinde örtülü faiz sınırı uygulaması getirildi. 

İşte Merkez Bankası’nın ihtiyaç kredileri ile ilgili yeni kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sektöründe ihtiyaç kredisi faizlerine yönelik olarak getirdiği ek menkul kıymet tesisi zorunluluğunda yeni bir düzenlemeye gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihtiyaç kredilerine yönelik yeni bir düzenleme yapmıştı! Bu düzenlemeyle ihtiyaç kredilerinde de ticari krediler için uygulanan şekle benzer bir faiz sınırı konmuştu. Bunun üzerine çıkılması halinde menkul kıymet tutma yükümlülüğü de getirilmişti.

Şimdi de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, bankalara gönderilen talimat ile örtülü faiz indiriminde değişikliğe gidildi ve ihtiyaç kredisine yönelik örtülü üst sınır uygulamasında tutar sınırı getirildi.

İhtiyaç kredisinde örtülü faiz sınırına 70 bin lira sınırı getirildi!

Bankalara verilen talimatta uygulamaya göre, 70 bin lira tutarının altındaki krediler menkul kıymet tesisinden muaf olacak.

Merkez Bankası’nın bu uygulaması ile deprem bölgesi ve bazı SGK borcu olanlara yönelik kullandırılacak krediler de muafiyet kapsamında yer alacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihtiyaç kredilerine yönelik düzenlemesi kapsamında:

Merkez Bankası tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda yer alan bilgiye göre tüketicilere kullandırılacak olan ihtiyaç kredilerinde;

‘Faiz/kâr payı oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1,8 ile 2,0 katı arasında olanlara birinci kademede, 2,0 katından yüksek olanlara ikinci kademede’ menkul kıymet tutma zorunluluğu getirildi.

Peki, İhtiyaç Kredileri Aylık Faiz Oranları Nasıl Olacak?

En yüksek aylık faiz 1,37 seviyesinde olacak! ?

Merkez Bankası tarafından yapılan son düzenleme kapsamında: Otomobil ve konut kredileri haricinde verilecek ihtiyaç kredilerinde menkul kıymet kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz 1.37 seviyesinde olacak. 

Bu seviyenin (yıllık basit yüzde 16.56) üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul kıymet tutma yükümlülüğü olacak. Mevcut durumda bankalar ihtiyaç kredilerine aylık yüzde 1,55 ile yüzde 2 arasında faiz uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir