Piyasaların daha az şahin bir Fed’i fiyatlaması, doları düşürüp petrolde yükselişe yol açtı

Investing.com – ABD’de patlak veren bankacılık krizinin, Fed’in önümüzdeki aylarda şahin söylemini yumuşatacağına dair beklentileri artırmasıyla, Pazartesi günü petrol fiyatları hafifçe yükseldi ancak potansiyel bir ekonomik etki konusunda ihtiyat hâlâ devam ediyor.

Petrol piyasaları, Silicon Valley Bank’ın (Silikon Vadisi Bankası) (NASDAQ:SIVB) çöküşünün ardından Fed ve ABD’li diğer düzenleyicilerin, ABD bankacılık sistemine olan inancı yeniden tesis etmek için hafta sonu müdahale etmesinin ardından dolardaki zayıflıktan faydalandı.

SVB’nin çöküşünün, faizlerdeki keskin artışların neden olduğu, büyüyen ekonomik çatlakların altını çizmesinden dolayı piyasalar, merkez bankası tarafından daha agresif faiz artışları beklentilerini azaltmaya başladı.

Daha zayıf bir dolar, dolarla fiyatlanan emtialar için iyiye işaret ve ayrıca ham petrolü yabancı alıcılar için daha ucuz hale getirerek talebe yardımcı oluyor.

Brent %0,2 artışla 82,99 dolara yükselirken WTI %0,2 artışla 79,92 dolara ulaştı.

Ancak her iki sözleşme de Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler ve ABD’nin yapışkan enflasyonuyla ilgili işaretlerin, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ham petrol talebinde toparlanmaya ilişkin endişeleri artırması nedeniyle geçen haftaki sert kayıplarını sürdürdü.

Yatırımcılar ayrıca SVB’nin çöküşünün, ABD’nin ekonomik büyümesine zarar verebileceği konusunda da temkinli.

Fed Pazartesi günü kapalı kapılar ardında acil bir toplantı düzenleyeceğini ve SVB’nin çöküşünün ardından atılacak adımları görüşeceğini açıkladı. Salı günü açıklanacak olan ABD tüketici fiyat endeksi verileriyle birlikte önümüzdeki günlerde petrol piyasalarını, büyük ölçüde bu durumun belirlemesi bekleniyor.

Ancak petrol fiyatları Saudi Aramco (TADAWUL:2222) İcra Kurulu Başkanı Amin Nasser’in, ham petrol piyasalarının sıkı bir şekilde dengede kaldığını ve talepteki toparlanma konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu söylemesiyle bir nebze de olsa toparlandı.

Nasser, Çin’in bu yılın başlarında COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından jet yakıtı talebinin arttığını söyledi.

Suudi Arabistan ve İran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi de petrol zengini Orta Doğu’da istikrarı yeniden tesis edebileceği için küresel ham petrol piyasaları için iyi bir gelişme.

Ancak Nasser’in yorumları, Çin’de Şubat ayında ekonomik toparlanmanın henüz yeni olduğunu gösteren verilerin hemen ardından geldi. Ülkede ticari faaliyet keskin bir şekilde toparlanırken enflasyon ve ithalat talebi, beklentilerin oldukça altında kaldı.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir