Altının zirve yapacağı tarihi açıkladı: Ekonomist Barış Soydan’dan yatırımcılara önemli uyarı

DENİZ DALLI-GÜNBOYU

Doların değeri artarken, altın fiyatları baskı altında kalıyor. Ancak uzmanlara göre bu durum uzun sürmeyecek ve ons altın önümüzdeki yıl rekor seviyelere ulaşacak.

Ekonomist Barış Soydan, Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, altınla dolar arasındaki rekabetin ons altını etkilediğini söyledi.

Soydan, “Dolar endeksi 6 güçlü para karşısındaki değerini gösteren endeks ve 106 seviyesine yaklaştı. Bu son 6 buçuk ayın en yüksek seviyesi. Ayrıca Amerikan 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi de yüzde 4.519 oldu ki bu da 2007 yılından beri görülen en yüksek seviye. Bu koşullarda dolar cinsinden varlıklar çok cazip hale geldi ve küresel sermaye altından çıkarak dolara ve tahvillere yöneldi” dedi.

Soydan, FED’in para politikasının sıkılığının da ons altını aşağı çektiğini belirterek, “FED para politikasını gevşetmediği sürece ons altının daha da düşmesi normal. Çünkü altınla dolar birbirinin rakibi. Dolar güçlendikçe altın zayıflıyor” diye konuştu.

Ancak Soydan, ons altının daha fazla düşmemesinin bir nedeninin de merkez bankalarının altın alımı olduğunu vurguladı.

Soydan, “Özellikle Çin Merkez Bankası rezervlerini çeşitlendirmek istiyor ve ABD devlet tahvillerindeki payını azaltmak istiyor. Bunun için de doların rakibi olan altına yöneliyor. Sadece Çin değil birçok merkez bankası da altın alımı yapıyor. Bu da ons altında sert düşüşü engelliyor” dedi.

Soydan, FED’in para politikasını değiştirmesi halinde ons altının çok hızlı bir şekilde yükseleceğini öngördü.

Barış Soydan, “Bloomberg’te görüşüne yer verilen yatırım şirketi yöneticisi Marcus Garvey, dolar endeksinin ve ABD devlet tahvillerinin faizinin gelecek yıl düşeceğini ve ons altının 2 bin 100 dolara çıkacağını söylüyor. Bu da gram altını da etkileyecek” ifadelerini kullandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x