Hakan Fidan ve Blinken görüşmesi dünyanın gündeminde: Türkler bunu biliyor!

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile bir görüşme gerçekleştirdi. 2,5 saat süren görüşme ve öncesinde yaşananlar dünyanın gündemindeydi. Yunan basını tokalaşma anına dikkat çekerken bir detay daha çok konuşuldu.

Blinken’ın karşılamada yaşadığı şaşkınlık uluslararası basında da yankı buldu. Yunan basını tokalaşma anına dikkat çekerken Al Jazeera ise soğuk karşılamanın nedenini açıkladı.

ERDOĞAN’DAN BLİNKEN’E RET

“Yahudi kimliğimle buradayım” diyerek gittiği Tel Aviv’de İsrail terörüne arka çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ankara’da teamüllerin dışında, Dışişleri Bakanı veya üst düzey bir Türk yetkili olmadan karşılandı. Fidan, kendisine sarılmaya ve öpmeye çalışan Blinken’ı engelledi.

Blinken’ın Türkiye ziyareti dünya basınında da gündem oldu. Al Jazeera, BlinkenIı Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından reddedildiğini yazdı.

‘TÜRKLER BUNU BİLİYOR’

Doha Lisansüstü Çalışmalar Enstitüsü’nde kamu politikası profesörü Tamer Qarmout ise Al Jazeera’ye “Blinken’ın ana misyonu İsrail’e daha fazla zaman kazanmaktı. Türkler bunu biliyor. Bu yüzden soğuk karşılandı.” ifadelerini kullandı.

Yunan Pronews, Blinken’ın sarılma talebinin Hakan Fidan tarafından geri püskürtüldüğünü yazdı.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x