Önce insanlarla alay ettiniz sonra manşet yaptınız… Beyne takılan çip

ABD’li nöroteknoloji şirketi Neuralink’in kurucusu Elon Musk, ilk kez bir insana beyin çipinin yerleştirildiğini açıkladı. Musk, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ilk kez bir insana Neuralink tarafından implant yapıldığını aktardı. İyileşme sürecinin iyi gittiğini belirten Musk, ilk sonuçların “umut verici” olduğunu ifade etti. Şirket, bu çiplerle felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi amaçlıyor.

İLK NEURALINK ÜRÜNÜ: TELEPATİ

İlk Neuralink ürününün adının “Telepati” olduğunu duyuran Musk, X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Sadece düşünerek telefonunuzun veya bilgisayarınızın ve bunlar aracılığıyla hemen hemen her cihazın kontrolünü sağlıyor. İlk kullanıcılar uzuvlarını kaybetmiş olanlar olacak. Stephen Hawking’in bir klavye veya aracı olmadan daha hızlı iletişim kurabildiğini düşünün. İşte amaç bu” ifadelerini kullandı.

ÇİP TARTIŞMASI TİYE ALINDI

Telepati’nin ilk tanıtımı ardından vatandaşların aklına pandemi döneminde yapılan aşı çalışmaları geldi. 23 milyona yakın vatandaş, iğnelerde çip olduğu gerekçesiyle aşı yaptırmayı reddederken bu durum toplumu ikiye bölmüş kimisi gerçekliğe aykırı bulurken kimisi de doğruluğunu savunmuştu. Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan’da “Kişisel tahminlerim: Neden aşı olmuyorlar?” başlıklı yazısında vatandaşların çip iddiası nedeniyle aşı yaptırmadıklarını yazmış, “ÇİP: Özellikle komplo teorisyenlerinin ortaya attığı tezlerin etkisinde kalanlar, ilk zamanlar “Çip takacaklar” diyorlardı. Ama gitgide daha çok alay konusu haline geldiklerini fark ettiler. Bu nedenle sayılarında müthiş azalma var gibi. En azından bana öyle geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x