Türkiye’de de Görülmüştü: Kuzey Işıkları Deprem Habercisi mi?

Uzmanlar, ‘Aurora Borealis‘ adıyla bilinen ve Türkiye’de görülen kuzey ışıklarının deprem habercisi olup olmayacağına ilişkin soruya yanıt verdi.

Dünyada genellikle Kuzey Kutbu’na yakın bölgelerde görülen kuzey ışıkları, 5 Kasım’da güneş yüzeyinde meydana gelen bir patlama nedeniyle Türkiye’nin bazı şehirlerinde de görüldü.

Kuzey ışıklarının dünyaya doğrudan bir zararının olmadığını ancak ciddi miktarda radyasyon içerdiğini belirten uzmanlar, uydu iletişimin bozulabileceğini, haberleşmeyi etkileyebileceğini ve radyo dalgalarındaki sinyallerin değişebileceğini söyledi.

Kuzey ışıklarının halk arasında “deprem habercisi” olarak görülmesini değerlendiren Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu ⬇️

“İnsanlar gökyüzünde gördükleri birçok şeyi depreme atfediyor ama bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalara göre, gökyüzünde meydana gelen olayların depremi tetiklediği olmadı.”

‘İnsanlarımız rahat olsunlar. Bu tamamen bir doğa olayı. Güneş’ten gelen bir patlamanın, bu patlamanın da dünyaya ulaşması sonucu yaşanan bir olay.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x