Bakan Tekin: Deprem sebebiyle bin 583 okul yeniden yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İl Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere Tekirdağ’a gitti. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Tekin, şunları söyledi:

“Türkiye’de 20 milyon öğrencinin bulunuyor. 1 milyona yakın öğretmenimiz ve 76 binin üzerinde de kurumumuz var. Böyle baktığımızda koskoca bir teşkilat. Bu teşkilatın da kendi içerisinde yönetilmesiyle ilgili hızlı karar alınması gereken ve sık sık kararların revize edilmesi gereken bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci doğru yönetmek adına taşra teşkilatlarımızla sürekli irtibat halindeyiz. 2002 yılında Türkiye’de 367 bin 145 derslik vardı. Bunlardan bir kısmı daha sonrası süreçte yıkılıp, yeniden yapıldığını da varsayarsak 300 binin altında bir derslikle karşı karşıyayız. Ama şu an bizim Türkiye genelinde 742 bin 323 dersliğimiz var. Son 20 yılda derslik stokumuz 2,5 kat arttı. Aynı göstergeler öğretmen açısından da geçerli. Dolayısıyla son 20 yılda eğitime yapılan yatırımlar dikkat çekici boyutlara ulaştı.

Gözden Kaçmasın

#MEB#YUSUF TEKİN

Tekin: Eğitime 86 milyondan katkı bekliyorumHürriyet.com.tr

SÜREKLİ REVİZE DİYORUZ
Eğitim dinamik bir süreç. Talep ve beklentiler sürekli yenileniyor. Revizeler de yapılıyor. Özellikle Türkiye’de 2000 yılından önce yapılan tüm binalarda deprem mevzuatına göre yapılmadığı için bazı sorunlar bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2000 öncesi yapı stokumuzun neredeyse tamamının Türkiye genelinde tahkik işlemlerini yaptık. 2013’ten itibaren özellikle bunlardan da ihtiyaç duyulanların güçlendirme işlemlerini yaklaşık 3 bin 602 okulda güçlendirme yapmışız. Türkiye genelinde  bin 583 okul, deprem sebebi ile yıkılıp yeniden yapılmış durumda. Tekirdağ özeline geldiğimizde de burada tahkiki yapılan okul sayısı 252, bunlardan 118 tanesinde güçlendirme işlemi yapılmış, 64 tanesinin de yıkılıp yapılması gereken okul. Bunlardan 48 tanesi de yapılmış durumda. Dolayısıyla bu da bizim üzerinde çalıştığımız durumlardan bir tanesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x