Emekli İkramiyesi, Zamlar Ve Seçim Ekonomisi… İşte Erdoğan’ın İkramiye Talimatının Perde Arkası

İktidar, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için kolları sıvadı. 14 Mayıs seçimlerinden önce olduğu gibi para musluklarının mümkün olduğu kadar açılacağı, zamların frenleneceği, vatandaşı ikna edecek ekonomik ve politik adımların atılacağı bir döneme girdik.

Özellikle ekonomide, son dönemde art arda gelen vergi artışları ve zamlarla toplumda yükselen karamsarlığın dağıtılacağı, umudun yükseltileceği bir dizi uygulama devreye alınacak.

Bunun ilk işareti enerji sektöründen geldi. Elektrik ve doğal gazda, Merkez Bankası’nın kullandığı terminolojiden ödünç alacağımız bir sözcükle “seçici” bir zam politikası izlendi.

1 Ekim’den geçerli olmak üzere doğal gaza (sanayi ve santrallar ile bazı KOBİ’ler) ve elektriğe (sanayi ve ticarethane) yüzde 20 zam yapıldı. Gerek elektrik, gerekse de doğal gazda konut tarifeleri sabit tutuldu.

Yaklaşan yerel seçimlerle doğrudan ilişki kurulabilecek bir diğer kritik konu, emekli maaş zammı ve ikramiyesi…

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

Ekonomi yönetimi, 1 Ocak 2024’e dek emekliler için ara zam ve ikramiye konusunda bir çalışma olup olmadığı sorusunu, “Bir çalışmamız yok. Bütçede de kaynak bulunmuyor” sözleriyle net olarak yanıtlıyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen partisinin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde, “Hayat pahalılığını çözmekte kararlıyız, ilk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi emekli memurlarımıza açıklayacağız” dedi.

Peki ne oldu? Erdoğan, bu talimatı ne zaman verdi? Ne tür bir çalışma başlatıldı?

Ekonomi yönetiminden güvenilir kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cuma günü, kongreden bir gün önce emekli ikramiyesi için Hazine ve Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarına “Çalışma yapın” talimatını verdiğini söyledi.

Kaynaklar, iki bakanlığın temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan heyetin, memur, işçi, Bağ-Kur emeklilerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıldönümü dolayısıyla verilecek ikramiye için çalışma yaptığını söyledi.

ALTERNATİFLİ ÇALIŞMA

Erdoğan’a, bugünkü kabinede çalışma hakkında sunum yapılacak. Heyetin, alternatifli bir çalışma yaptığı, emeklilere (maaş düzeylerine göre) “kademeli” ikramiye ödenmesi seçeneğinin de çalışıldığını vurguladı.

Kaynaklar, ikramiyenin 29 Ekim’e yetiştirilmesinin ön görüldüğünü, kasım ayına da sarkma olasılığının bulunduğunu kaydetti.

Kaynaklar, emeklilere, 1 Ocak’tan önce ara zam verilip verilmeyeceği sorusunu da “Şu aşamada, ara zam düşünülmüyor” diyerek yanıtladı.

Erdoğan’ın, bugün kabine sonrasında yapacağı açıklamayla emekli ikramiyesi ve ara zamda düğüm çözülecek.

YENİ KREDİLER

İktidarın, doğal gaz ve elektriğin yanı sıra devletin sunduğu diğer mal ve hizmetlere zammı da seçim sonrasına kadar tutmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada bir önemli hamle daha gündeme gelebilir. İlk evini alacaklara yönelik “makul” sayılabilecek faizlerle konut kredisi…

Politika, ikna sanatıdır. İktidarın yolu da ekonomiden ve cepten geçer…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x